Meelis Atonen

Leimiseaduse arutelu ajas riigikogulased nii pöördesse, et nende vahel puhkenud sõnasõda päädis reformierakondlase Meelis Atoneni lajatusega Res Publica liikmele Mihhail Lotmanile: «Sa oled fašist!»

Kolmapäeva õhtul arutas riigikogu tuliselt valitsuse esitatud lei­mi­seaduse eelnõu, mille järgi laimamine muutuks kriminaalkuriteoks.

Sven Sester (Res Publica) üritas eelnõu kohta selgitusi andnud justiitsministrit Rein Langi (Reformierakond) lüüa tema enda relvaga, meenutades roppu lauset, mille Lang ütles kunagi Kuku raadios poliitik Marko Mihkelsonile. («T..a, r..sk, sihukest ila pean ma kuulama!») Sester päris, milline karistus ähvardaks Langi sellise avaliku laimu eest.

«Teil on väga huvitavad konstruktsioonid. /.../ Sellest ma teengi ainult järelduse, et te ei ole üldse mitte millestki mitte midagi aru saanud,» teatas Lang vastuseks.

Sesteri parteikaaslaste Indrek Raudse ja Ken-Marti Vaheri samateemalistele küsimustele vastates polnud Lang suurt aupaklikum: «Kuna see küsimus on nii jabur, siis ma ei hakka sellele isegi pikemalt vastama. /…/ Mis puudutab minu isiklikku sõnakasutust, siis see on minu asi.» Lõpuks soovitas Lang kõigil mainitud lausest solvatuil kohtusse minna.

«Kui teie töötaksite kaitsepolitseis või oleksite prokurör, siis kindlasti, ma kujutan ette, et teiesuguse mõtteviisiga inimene kriminaalasju sellisel juhul algatab. Ma väga loodan, et sellist hetke Ees­ti Vabariigis, millal teie töötaksite kaitsepolitseis või prokuratuuris ja omaksite sellist võimu, kunagi ei tule,» lisas Lang Raudsele.

Rein Langi haaras õudus

Vaherile virutas Lang aga otse: «Teie küsimuse sõnastust kuulates haarab mind õudus, et teiesuguse ettevalmistusega inimene on sattunud justiitsministriks Eesti Vabariigis 13 aastat pärast selle riigi taasiseseisvumist.»

Lõpuks ütles Res Publica liige Mihhail Lotman kõnepuldist maha oma partei ühise arvamuse leimiseaduse, selle esitaja Langi ja tema partei kohta: «On omamoodi piinlik iroonia, et selle eelnõu esitab Reformierakonna esindaja. Selle erakonna, mis on näiliselt vabaduse ja demokraatia lipulaev Eesti ühiskonnas. Kuluaarivestlustes mitte üksnes Rahvaliidu ja Keskerakonna esindajad, aga ka kaks Reformierakonna esindajat /…/ ütlesid mulle, et see eelnõu on kahjulik. Kahjulik Eesti ühiskonnale ja kahjulik Reformierakonnale.»

Seepeale nõudsid riigikogulased, et Lotman paljastaks reformierakondlased, kes leimiseadust kahjulikuks peavad.

«Nimesid? Ma arvan, et nimesid, kui on vaja, ma avaldan,» teatas Lotman seepeale.

Emotsionaalne Meelis Atonen

Kui Lotman kõnepuldist lahkus, tormas talle ligi impulsiivsuse poolest tuntud Meelis Atonen (Reformierakond), käed püsti.

«Lotmaniga vastakuti jõudes hingas ta sügavalt sisse ja välja, lasi käed alla ja keeras selja. Kui Lotman istus, kuulsid tunnistajad, kuidas Atonen kähvas: «Sa oled fašist!»» kirjeldab Res Publica meedianõunik Riina Vändre Atoneni solvangut.

«Mihhail on rahvuselt juut ja tema fašistiks nimetamine pole meeldiv. Seda võib ju käsitleda vaenu õhutamisena,» lisab ta.

Pärast Atoneni ründas Lotmanit Res Publicast välja visatud ja Reformierakonda naasnud Tarmo Leinatamm, nõudes taas, et mees ütleks leimiseaduse vastu olevate reformierakondlaste nimed.

Atonen lükkab aga Res Publica süüdistuse ümber. «Mina teie asemel ei tegeleks kuulujuttude levitamisega. Mina ütlesin Lotmanile, et ta mingu ja vabandagu.»

Riigikogu Res Publica fraktsiooni nõunik Peep Lillemägi tunnistab, et riigikogus muutuvad vaidlused vahel vägagi tuliseks. «Vaidlevad osapooled peaksid aga väljaütlemistes jääma viisakuse piiresse. Kindlasti peab iga inimene, olgu ta poliitik või mitte, oma väljaütlemiste eest vastutama.»

Samas imestab ta, et solvamiseks läks just laimuseaduse arutelul: «Demokraatia alus on sõnavabadus, kuid sellega käib alati kaasas vastutus. Selle eest, et nii jääks, Reformierakonna poliitikud jutuksoleva eelnõu arutamisel ka seisid.»

Atonen sõimas Lotmanit fašistiks